Wolontariat – przestrzeń czynienia dobra

6 grudnia br. w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Jasionce odbyła się Ogólnopolska Konferencja „Wolontariat – Przestrzeń Czynienia Dobra”.

Organizatorem konferencji był Podkarpacki Kurator Oświaty przy współpracy z Marszałkiem Województwa Podkarpackiego oraz Fundacją Generator Inspiracji. Wydarzenie swoim patronatem objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej. Celem konferencji była prezentacja i popularyzacja idei wolontariatu w szkole i poza nią. Zostały przedstawione przykłady dobrych praktyk w aspekcie prowadzenia i koordynacji działań wolontariatu w regionie podkarpackim oraz sposoby promowania postaw prospołecznych. W imprezie wzięło udział prawie 700 osób, reprezentantów szkół i instytucji z terenu województwa. Uczestnicy mogli zaprezentować swoją działalność na stoiskach oraz aktywnie uczestnicząc w jednym z czterech paneli tematycznym.: „Wolontariat - o sztuce dzielenia się”, „Aktywni z natury – inkubatory wolontariatu”, „Wolontariat jako kapitał społeczny” i „Wolontariusze-zwyczajni Niezwyczajni”.
Działalność naszego Szkolnego Klubu Wolontariusza oraz bardzo bogate spektrum działań krośnieńskiego wolontariatu przedstawiła pani Grażyna Litwin w prezentacji „Razem możemy więcej”. Szkole w tej konferencji reprezentowała także dyrekcja naszej szkoły.
Podsumowaniem konferencji była debata oksfordzka „Wolontariat nie jest bezinteresowny”, w której uczestniczyli uczniowie Liceum Ogólnokształcącego nr I i Liceum Ogólnokształcącego nr II w Rzeszowie. Ukoronowaniem debaty było głosowaniem, publiczność zadecydowała minimalną przewagą głosów, że teza została obroniona.
Wolontariat – przestrzeń czynienia dobra - to przestrzeń nieograniczona, w której każdy może znaleźć miejsce dla siebie.
Na wniosek dyrekcji szkoły oraz kierownika kształcenia praktycznego z rąk pani Małgorzaty Rauch - Podkarpackiego Kuratora Oświaty - nauczycielka naszej szkoły - pani Grażyna Litwin otrzymała nagrodę za szczególne zaangażowanie w pracę w wolontariacie.