Prelekcja ekologiczna

prelekcja ekologiczna 2017Dnia 13 lutego 2017 r., odbyła się w szkole prelekcja ekologiczna, którą przeprowadziła Pani Katarzyna Dziamba – Kawula – Inspektor Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Krosna.

Podczas spotkania uczniom z klas II TŻ, III TŻ i III TF została przybliżona tematyka z zakresu ochrony środowiska przyrodniczego oraz różnorodności działań ekologicznych w ramach kampanii „PORZĄDKUJEMY WSPÓLNY DOM” m.in. zbiórka przeterminowanych lekarstw, zużytych baterii, elektrośmieci, odbiór i utylizacja odpadów zawierających azbest, likwidacja dzikich wysypisk śmieci. Uczestnicy prelekcji dowiedzieli się: „Czym jest niska emisja?”, której źródłem jest spalanie paliw, przede wszystkim węgla, w starych niesprawnych piecach i kotłach. Towarzyszy temu emisja zanieczyszczeń takich jak: pyły, tlenki azotu, dwutlenku siarki, dwutlenku węgla, tlenku węgla, wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych. "Niska emisja" jest uznawana za jedną z głównych przyczyn przewlekłych chorób płuc, począwszy od uporczywego kaszlu, a kończąc na astmie oskrzelowej oraz chorobach niedokrwiennych serca. Najbardziej wrażliwą grupą osób są osoby starsze, dzieci oraz osoby cierpiące na choroby płuc (np. astma).
Prelekcję dla uczniów zorganizowała Pani Wioletta Lenik.