Spotkanie z panią Zofią Kędzierską

dk spotkanie 2017W dniu 8 marca 2017 r. z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet w naszej szkole odbyło się spotkanie z panią Zofią Kędzierską – artystką, której pasją i sposobem na ciekawe życie jest malowanie nicią i pisanie ikon.

Opowieścią o swoim życiu i zainteresowaniach pani Kędzierska wpisała się w szkolny cykl spotkań z ciekawymi ludźmi pod tytułem „Mój zawód, moja pasja, moje życie". Zgromadzona w sali nr 21 młodzież mogła obejrzeć wiele prac artystki. Pani Zofia opowiedziała o latach nauki w szkole artystycznej oraz o tym, jak ogromny wpływ mogą mieć na naszą przyszłość fascynacje z dzieciństwa. Tą właśnie fascynacją dla pani Zofii było tkactwo, czyli misterna sztuka malowania nicią znana od bardzo dawnych czasów. Sztuka piękna, bo pozwala stworzyć naprawdę wspaniałe tkaniny przy pomocy włóczki. Drugą pasją pani Kędzierskiej jest kultura łemkowska, cerkwie i ikony. Artystka w interesujący sposób przybliżyła młodzieży symbolikę ikon i łemkowskich cerkwi oraz przedstawiła etapy powstawania tych dzieł. Wyznała także, że pisanie ikon ma dla niej szczególny, duchowy wymiar. Artystka podzieliła się z uczniami swoimi przemyśleniami i filozofią życiową. Stwierdziła, że należy znaleźć w sobie odwagę do realizowania marzeń, podejmowania nowych, nietypowych działań, szukać swoich własnych ścieżek w życiu, nie bać się podejmowania wyzwań. A maksymą życiową naszego gościa jest: należy bardziej BYĆ, niż MIEĆ.
Młodzież klas: I TŻ, II TŻ i IV TF/TC z zainteresowaniem i uwagą słuchała opowieści pani Zofii Kędzierskiej, a spotkanie przebiegło w miłej atmosferze.