Dzień Rzemieślnika

dzien rzemieslnika 2017W dniu 16 marca 2017 roku w Piwnicy PodCieniami odbył się uroczysty wernisaż: "Od ucznia do mistrza - fryzjerstwo", przygotowany przez: Muzeum Rzemiosła, Cech Rzemiosł Różnych wraz z zrzeszonymi w nim rzemieślnikami oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 im. ks. S. Szpetnara w Krośnie.

W tym dniu obchodzono również Święto Rzemiosła, któremu patronuje św. Józef. Ważnym momentem obchodów uroczystości jest symboliczna ceremonia przyjęcia uczniów klas pierwszych ZSZ do nauki rzemiosła. W imieniu wszystkich uczniów ślubowanie złożyli: Paulina Mosoń ucząca się w zawodzie fryzjer, Oliwia Ginalska i Ewa Stasiowska kształcące się w zawodzie cukiernik, Krzysztof Zima przyszły elektryk oraz Przemysław Matoga uczący się rzemiosła piekarza.
Ceremonia ślubowania jest próbą reaktywowania dawnych tradycji rzemieślniczych, związanych z terminowaniem w warsztacie mistrzowskim oraz nobilitacją młodzieży wybierającej kształcenie w szkołach o profilu zawodowym. Uczniowie przy otwartej skrzyni cechowej przed Starszym Cechu i w obecności swoich mistrzów złożyli uroczyste ślubowanie, przyrzekając na harap cechowy. W dawnych czasach służył on mistrzom do utrzymywania dyscypliny w warsztacie, a obecnie jest symbolicznym przypomnieniem, że podczas nauki należy dobrze się sprawować.
Wystawę "Od ucznia do mistrza - fryzjerstwo" można zwiedzać od 16 marca do 20 maja br. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Rzemiosła w Krośnie, ZSP Nr 2 w Krośnie im. ks. Stanisława Szpetnara oraz ze zbiorów prywatnych.