Wokół listopada 1918 r. w Krośnie

wokol listopada 2018W związku z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę Niepodległości 8 X 2018 r. w naszej szkole zostało zorganizowane spotkanie z p. Łukaszem Kycem - pracownikiem Podkarpackiego Muzeum w Krośnie.

W prelekcji zatytułowanej "Wokół listopada 1918 r. w Krośnie" wzięli udział uczniowie naszej szkoły (około 100 osób) wraz z opiekunami p. Małgorzatą Mercik i p. Moniką Delikat. Była to prelekcja o postaciach związanych z naszym miastem Krosnem, które w czasach zaborów i w XX w. zasłużyły się dla wolności i niepodległości Polski. Byli to uczestnicy walk w 1812, 1846, 1863, 1920 (Jan Niepomucen Gniewosz, Karol Lewakowski, Dionizy Mazurkiewicz, Wojciech Biernat, Stanisław Mazurkiewicz, Józef Delimat, Stanisław Szpetnar, Stanisław Moroniewicz, Józef Wachal, Stefan Torma, Stanisław Iwański).
Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. Po 123 latach zaborów - niewoli naznaczonej walką i cierpieniem oraz wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków, nasz kraj odzyskał suwerenność. 11 listopada czcimy pamięć tych, którym zawdzięczamy własne państwo, którym udało się odbudować kraj z ogromnych zniszczeń I wojny światowej oraz stworzyć warunki rozwoju ekonomicznego, modernizacji gospodarczej i cywilizacyjnej.

opracowała Małgorzata Mercik