fabryka piernika 2018W ramach inicjatywy "Rynek Krosna. Świąteczne Serce Miasta" wspólnie z RCKP oraz Urzędem Miasta Krosna, nasza szkoła już po raz kolejny brała udział w Fabryce Piernika, która odbyła się w dniach 8-9 grudnia 2018 roku.

Nauczyciele gastronomii wraz z uczniami dzielili się swoją wiedzą cukierniczą. Licznie przybyli goście mogli obserwować, jak przebiegał proces przygotowania piernikowego ciasta, nadawania piernikom bożonarodzeniowych kształtów, ich wypieku oraz dekoracji. Zostali także zapoznani z historią pierników, tradycyjną recepturą na piernikowe ciasto, przyprawami korzennymi, technikami lukrowania oraz różnymi elementami dekoracyjnymi. Udział w piernikowych warsztatach i możliwość własnoręcznego wykonania pierników dostarczyła Krośnianom wiele radości i wprowadziła w atmosferę nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia. Dodatkową atrakcję stanowiły świątecznie udekorowane stoły z bogatą piernikową aranżacją w postaci: szopki, choinek, drobnych pierniczków o różnych kształtach. To ,,piernikowe szaleństwo” powoli ale zdecydowanie wkroczyło w zacisze krośnieńskiej starówki, a woń korzennych przypraw rozbudziła zmysły Krośnian starszych i młodszych. Piernikowe dekoracje staną się zapewne ozdobą wigilijnych stołów mieszkańców i będą swym wyjątkowym zapachem przypominać o grudniowej Fabryce Piernika.

>>> więcej zdjęć

>>> fotorelacja z drugiego dnia