14 marca - międzynarodowy dzień liczby π

liczbapi 2019* 14 marca - data, którą w notacji amerykańskiej zapisuje się jako 3.14
* 14 marca - rocznica urodzin Wacława Sierpińskiego i Alberta Einsteina
* 14 marca - rocznica śmierci Stephena Hawkinga

Magia liczby π trwa od tysięcy lat. Zajmowali się nią Babilończycy, Egipcjanie, Grecy, Chińczycy, wzmiankę możemy znaleźć również w Biblii. Nieskończona natura π była i jest inspiracją dla wielu uczonych, pisarzy i artystów. Matematycy postawili hipotezę, że w rozwinięciu liczby π można znaleźć wszystkie liczby naturalne, a poetycką wersję tej hipotezy możemy odnaleźć w wierszu Wisławy Szymborskiej pt. "Liczba pi".
„Podziwu godna liczba Pi trzy koma jeden cztery jeden…” w swej nieskończoności wypełnia wszystko, co otacza ludzki świat i my, maluczcy chcieliśmy odnaleźć jej cząstkę. Młodzież z klasy 1 KW i 1F przygotowała wiele ciekawych materiałów o liczbie π, „Czy wiesz, że…”, które zaprezentowała na lekcjach matematyki i informatyki. Ludolfina, stała Archimedesa czyli przestępna liczba π w dniach 14 – 19 marca była bohaterką nie tylko na tych zajęciach. Twórczo i kreatywnie do tematu podeszli uczniowie klas gastronomicznych przygotowując desery z motywem liczby π, a fryzjerzy pochwalili się „πękni uπęciami”.
W roku matematyki, święto tej fascynującej liczby było wspaniałą okazją do przygotowania tortu i porozmawiania o wielkich uczonych Wacławie Sierpińskim i Albercie Einstainie, w rocznicę ich urodzin.
Dziękuję wszystkim nauczycielom i uczniom, którzy włączyli się w to ważne wydarzenie, zachęcam do zanurzenia się w bezmiarze liczby π. Do zobaczenia za rok 14 marca.