Z wizytą w Zakładzie Diagnostyki Laboratoryjnej i Mikrobiologii

analityk szpital 2019Uczniowie ZSP Nr 2 kształcący się w zawodzie Technik Analityk wraz z opiekunami uczestniczyli w zajęciach w Zakładzie Diagnostyki Laboratoryjnej i Mikrobiologii, Wojewódzkiego Szpital Podkarpackiego im. Jana Pawła II w Krośnie. Poprowadziła je pani mgr Liliana Guzik – kierownik zakładu.

Młodzież miała okazję zapoznać się z działaniem najnowocześniejszych urządzeń laboratoryjnych, m.in. analizatora biochemicznego, wykonującego całą biochemię oraz analizatora do równowagi kwasowo-zasadowej i wykonywania morfologii krwi, również analizatora jonów: sodu, potasu, wapnia, koagulometra i czytnika pasków do moczu. Wszystkie urządzenia są ze sobą sprzężone i podpięte do jednego systemu informatycznego, który umożliwia komunikację z systemem szpitalnym oraz pomaga śledzić poszczególne etapy pracy w laboratorium, kontrolę jakości oraz gospodarkę odczynnikami.

• Podczas zajęć zapoznaliśmy się ze specyfiką pracy każdej pracowni analitycznej oraz specyfiką wykonywania badań z zakresu:
• hematologii (morfologia krwi)
• koagulologii (układ krzepnięcia)
• chemii klinicznej (białka specyficzne, enzymy, elektrolity, gospodarka tłuszczowa)
• immunochemii (hormony, markery: nowotworowe, chorób serca, chorób zakaźnych, alergeny,autoprzeciwciała)
• analityki ogólnej (leki, narkotyki, płyn mózgowo-rdzeniowy, płyny z jam ciała, mocz, kał) i
• mikrobiologii (bakterie, grzyby, wirusy, pasożyty, prątki gruźlicy)

Wizyta w laboratorium była możliwa dzięki uprzejmości dyrekcji szpitala oraz kierownika Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej i Mikrobiologii.

Ewa Długosz – Radoń
Wioleta Lenik