Enigma – znaczy zagadka, tajemnica

enigma 2019W tym roku, na Jarmarku Franciszkańskim mogliśmy degustować wspaniały tort wykonany przez Klaudię Pałycię, uczennicę Naszej Szkoły pod okiem Pani Elżbiety Jareckiej, właścicielki słodkiej pracowni tortów artystycznych „Torcikowo” w Jaśle.

Tort był wierną kopią Enigmy, niemieckiej maszyny szyfrującej. Wybór kształtu był nieprzypadkowy, m.in. w ten sposób chcemy popularyzować wiedzę o Polakach, którzy złamali kod Enigmy. 6 czerwca br. obchodziliśmy 75 rocznicę lądowania wojsk alianckich w Normandii co w praktyce oznaczało klęskę Niemiec w II wojnie światowej. Stało się to możliwe dzięki pracy trzech polskich matematyków Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, którzy już w 1932 roku złamali szyfr ENIGMY, a w 1939 r. przekazali całą swoją wiedzę i urządzenia Brytyjczykom, którzy kontynuowali ich pracę. To dzięki możliwości odczytywania niemieckich depesz alianci mogli wygrać bitwę o Atlantyk, a w konsekwencji II wojnę światową.
W związku z faktem, że Senat RP ustanowił rok 2019 „Rokiem matematyki”, grupa uczniów z klasy 1KW i 1F pod opieką Pani Grażyny Litwin i Pana Grzegorza Jamrogi przygotowała prezentację na konkurs „Wielcy polscy matematycy znani i nieznani”, na temat życia i osiągnięć tych trzech wielkich matematyków z poznańskiej szkoły: Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego.
Ofiarodawcom tortu dziękujemy za zaangażowanie i piękny gest.