Międzyszkolne Zawody w Trójboju Siłowym STRONG BOY

Już po raz dziewiąty Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 im. ks. Stanisława Szpetnara w Krośnie gościł młodych miłośników sportów siłowych. Dnia 3 czerwca 2013 r. na boisku szkolnym odbyły się Międzyszkolne Zawody w Trójboju Siłowym STRONG BOY.

Pomysłodawcą i głównym koordynatorem zawodów był nauczyciel wychowania fizycznego p. Krzysztof Gierlasiński.

Historia zawodów sięga 2003 roku, a ich nadrzędnym celem jest promowanie i upowszechnianie kultury fizycznej oraz popularyzacja konkurencji siłowych wśród młodzieży szkół ponadgimnazjalnych.

W pierwszych zawodach udział wzięli tylko uczniowie ZSP Nr 2 Krosno. Jednak już w kolejnych latach na starcie stanęli nie tylko zawodnicy rodzimej szkoły, ale również młodzi siłacze z różnych miast Polski, oraz z zagranicy ( Słowacji, Węgier).

W tegorocznych zawodach wzięło udział 11 zawodników z : SOSP Preszów, ZSP Nr 3 Krosno,  ZSP Nr 4 Krosno, ZSP Nr 6 Krosno, ZSGH Iwonicz Zdrój oraz ZSP Nr 2 Krosno.

Uczniowie rywalizowali w trzech konkurencjach:

1. „Konkurencja wiązana”

• Nosidło
  • Opona

Nosidło - to prostokątna konstrukcja leżąca na podłożu o łącznej wadze około 110 kg. Do środka tego urządzenia wchodził  zawodnik i unosząc je nad podłoże za pomocą uchwytów, pokonywał wyznaczony odcinek. W trakcie tej konkurencji wolno było zawodnikom opuszczać konstrukcję na podłoże.

Po wykonaniu tego zadania zawodnik przerzucał oponę

Opona – zawodnik 4-ro krotne (2x2) przerzucał oponę (waga opony 110 kg; nie wolno było opony toczyć)

Konkurencja wiązana była  zakończona po wykonaniu przez zawodnika 4- krotnego przerzucenia opony.

Wygrał zawodnik, który wykonał zadanie w najkrótszym czasie.

2. „Trzymanie szyn”

Trzymanie szyn - zawodnik stał na podeście, trzymając w obu dłoniach uchwyty, do których zamocowane były liny obciążone szynami kolejowymi (łączna waga szyn 160 kg; 2x80 kg) Zadaniem zawodnika było podniesienie ciężaru i utrzymanie go na wysokości przy wyprostowanym kręgosłupie.

Wygrał zawodnik, który najdłużej utrzymał ciężar.

3. „Wyciskanie platformy”

Wyciskanie platformy - zawodnik podchodził do jednego końca ramienia, które drugim końcem przymocowane było do podstawy. Na ramieniu ważącym 47 kg ułożono obciążenie 46,5 kg.

Wygrał zawodnik, który wycisnął ciężar największą ilość razy.

WYNIKI:

1. Sylwester Szczepanik       31  pkt. (ZSP Nr 4 Krosno)
  2. Wojciech Olszewski         24  pkt. (ZSGH Iwonicz Zdrój)
  3. Karol Jakieła                     23  pkt. (ZSP Nr 3 Krosno)
  4. Tomasz Munia                  22  pkt. (ZSP Nr 4 Krosno)
  5. Michal Żuraw                    21 pkt. (SOSP Preszów)
  6. Sylwester Pojnarowicz     19  pkt. (ZSGH Iwonicz Zdrój)
  7. Dominik Mokris               16  pkt. (SOSP Preszów)
  8. Dawid Korab                    14  pkt. (ZSP Nr 6 Krosno)
  9. Krzysztof Armata             13  pkt. (CKU Krosno)
  10. Przemysław Marszał        11  pkt. (ZSGH Iwonicz Zdrój)
  11. Mariusz Karpiński             6   pkt.  (ZSP Nr 2 Krosno)

W przerwach między konkurencjami występowały cheerleaderki z Publicznego Gimnazjum w Krościenku Wyżnym.

Zawody wspierały: Rada Rodziców przy ZSP Nr 2 Krosno, oraz Sklepy S Krosno - WOMAR FOOD, a patronat medialny objęły: Tygodnik Regionalny Nowe Podkarpacie, Krośnieński Portal Informacyjny Krosno City.pl, oraz Krośnieński Portal Sportowy SportKrosno.pl.