Aktualności


fb youtube flickr pinterest instagram logo

Otwórz panel społecznościowy
Dzień Otwarty
XIX edycja Wojewódzkiego Turnieju o Tytuł „Najlepszego Ucznia w Zawodzie Cukiernik”
Niepodległa jest dla wszystkich
Pokaz umiejętności zawodowych uczniów klas pierwszych
Fabryka Piernika
Szpetnar Cup

ZSP2 oferta 2024 2025 baner

Spotkanie ze Świadkiem Historii

zolnierze wykleci 2016Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Klub Historyczny im. Armii Krajowej prowadzony przez mgr Małgorzatę Mercik w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Krośnie zorganizował spotkanie z Ks. Prałatem Tadeuszem Szetelą, który jest świadkiem historii czasów komunistycznych po II wojnie światowej.

Spotkanie to odbyło się 8 III 2016 r. Wszyscy uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali wykładu zaproszonego prelegenta.
Mottem wystąpienia były słowa poety Ignacego Krasickiego:

"Święta miłości kochanej Ojczyzny
Czują Cię tylko umysły poczciwe
Dla Ciebie zjadłe smakują trucizny
Dla Ciebie więzy, pęta niezelżywe
Dla Ciebie nie żal żyć w nędzy
Nie żal i umierać".


Przytoczone słowa poety odnosiły się do tych, którzy walczyli i ginęli w obronie naszej Ojczyzny. Ci bohaterowie to żołnierze Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych, organizacji "Wolność i Niezawisłość". Po wkroczeniu do Polski Armii Czerwonej nie pogodzili się z kolejną utratą niepodległości. Podjęli walkę z ludobójcami z sowieckiego NKWD i mordercami z polskich służb bezpieczeństwa: Milicją Obywatelską, Urzędem Bezpieczeństwa Publicznego i Korpusem Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Żołnierze ci zostali nazwani "wyklętymi" przez reżim komunistyczny w Polsce powojennej. Ścigani i prześladowani prowadzili nierówną walkę z machiną komunistycznego terroru. Bardzo wielu z nich zostało aresztowanych i poddanych bestialskiemu śledztwu, a potem w sfingowanych procesach skazanych na karę śmierci lub długoletniego więzienia. Wielu zostało wywiezionych w głąb Związku Radzieckiego i nigdy już stamtąd nie powróciło. Groby wielu z nich do dziś pozostają nieznane. W latach 1944 - 1963 z bronią w ręku zginęło ponad 20 tysięcy Żołnierzy Wyklętych. Komunistyczne sądy orzekły ponad 8 tysięcy wyroków śmierci, z których 4 i pół tysiąca zostało wykonanych. W więzieniach byli torturowani, bici i poniżani.

Ostatnim żołnierzem niepodległościowego podziemia był Józef Frańczak ,,Lalek", który zginął w obławie na Lubelszczyźnie 18 lat po wojnie 21.10.1963 r. Do najbardziej znanych Bohaterów Niezłomnych należeli: Zygmunt Szendzielarz ,,Łupaszka", Józef Kuraś ,,Ogień", Hieronim Dekutowski ,,Zapora", Marian Bernaciak ,,Orlik", Danuta Siedzikówna ,,Inka", rotmistrz Witold Pilecki i wielu innych. Z uwagi na ich czyny pełne bezgranicznego bohaterstwa - Żołnierzy Wyklętych nazywamy Niezłomnymi. Wpisują się na trwale w historię naszych powojennych dziejów. To niezłomni bojownicy o Polskę niepodległą, którzy dochowali wierności żołnierskiej przysiędze ,,Bóg - Honor - Ojczyzna". Nie żal im było umierać za taką Polską, w której dzisiaj żyjemy. Ustanowienie pierwszego marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych nie było przypadkowe. Ten dzień jest upamiętnieniem egzekucji siedmiu członków Zrzeszenia ,,Wolność i Niezawisłość" (WiN), która odbyła się pierwszego marca 1951r. w więzieniu mokotowskim w Warszawie. Wśród zamordowanych przez komunistyczne służby byli: Prezes IV Zarządu Głównego WiN - ppłk Łukasz Ciepliński oraz mjr Adam Lazarowicz, mjr Mieczysław Kawalec, kpt. Józef Batory, kpt. Franciszek Błażej, kpt. Józef Rzepa i por. Karol Chmiel.
Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych - Niezłomnych niech na zawsze będą formą uczczenia ich walki i ofiary, a także bólu i cierpienia jakich doznali przez wszystkie lata PRL.

EB Dark Mode