Rok Szkolny 2011/2012
D Z I E Ń    O T W A R T Y
Dzień Otwarty
„Pierwsze kroki w zawodzie”
XVI edycja Wojewódzkiego Turnieju o Tytuł „Najlepszego Ucznia w Zawodzie Cukiernik”
Fabryka Piernika
Szpetnar Cup
Przy deserze o Niepodległej

Rok Szkolny 2011/2012

EURO 2012 już ruszyło!

Tak, ruszyło na szczeblu wojewódzkim lecz nie na pięknych nowych obiektach sportowych, tylko w pracowniach Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 im ks. Stanisława Szpetnara w Krośnie oraz Wytwórni Ciast i Lodów „SANTOS” pana Marka Bargieła – mistrza cukiernika. W dniu 12.01.2012 r. odbył się w nich IX Wojewódzki Turniej o tytuł ,,Najlepszego ucznia w zawodzie Cukiernik”, którego motywem przewodnim było „EURO 2012”. Turniej po raz kolejny odbywał się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Krosna.

Spośród wszystkich szkół województwa podkarpackiego uczących zawodu cukiernik, do zmagań turniejowych przystąpiło 8 uczniów z 5 szkół.

  • Pietryka Mateusz - Zespół Szkół Usługowych i Spożywczych w Jaśle,
  • Żytko Mariola oraz Maślak Anna - Zespół Szkół nr 5 w Sanoku,
  • Malec Dominika i Żołnierczyk Piotr - Zespół Szkół Spożywczych, Chemicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu.
  • Jędryka Marek - Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Tarnobrzegu,
  • Drzyzga Łukasz i Niemczyk Mateusz - Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Krośnie.

Zmagania turniejowe obejmowały dwie części: 1 godzinną – teoretyczną w formie testu oraz 5 godzinną – praktyczną, w ramach której każdy uczestnik miał wykonać tort, ciasteczka bankietowe, figurki marcepanowe oraz, eksponat z czekolady lub element dekoracyjny z karmelu.


Nad przebiegiem turnieju czuwała Komisja w składzie:  
- Przewodniczący – Marian Gancarz – przedstawiciel Podkarpackiego Kuratorium Oświaty
- Z-ca Przewodniczącego – Ewa Starowiejska – dyr. ZSP Nr 2 w Krośnie
- Członkowie: Marek Bargieł, Elżbieta Jaracz, Alicja Kus, Marta Magoń, Andrzej Nycz, Małgorzata Tomczyk.


Członkowie Komisji po zakończeniu części teoretycznej dokonali oceny punktowej wartości testów, a podczas trwania części praktycznej na bieżąco oceniali postęp i poprawność zawodową w oparciu o Regulamin Turnieju. Ważne było zachowanie zgodności wykonanych i przedstawionych do oceny wyrobów z regulaminowo zadanym motywem – „EURO 2012”. Dużą wartością były: pomysł na pokazanie w swojej pracy związku z zadanym tematem, poprawność technologiczna, estetyka i artyzm wykonania, rzeczowość i językowa poprawność ustnej prezentacji.


Komisja ustaliła wyniki rywalizacji, które zostały ogłoszone podczas finałowej prezentacji prac i okolicznościowego spotkania w ZSP nr 2 w Krośnie z udziałem m.in. pana Bronisława Barana - z-cy Prezydenta Miasta Krosna, pani Anny Bazan - Przewodniczącej Komisji Rodziny i Edukacji Rady Miasta Krosna oraz pana Jacka Wojtasa – Podkarpackiego Kuratora Oświaty, którego reprezentowała pani Alina Pieniążek – Dyrektor Wydziału Ewaluacji w Rzeszowie, a także przedstawicieli Izby Rzemieślniczej w Rzeszowie Adama Sasieli i Emila Kunysza.


Zwycięzcą – zdobywcą I miejsca i tytułu Najlepszy uczeń w zawodzie cukiernik w województwie podkarpackim, a ponadto nagrody Prezydenta Miasta Krosna, okazał się Niemczyk Mateusz z ZSP nr 2 Krośnie, uczeń p. Marka Bargieła w cukierni „SANTOS”.
Mistrzowska praca Mateusza obejmowała:
- tort na musie czekoladowo – śmietankowym z wiśniami wysładzanymi w syropie, pokryty zamszem z ciemnej czekolady i udekorowany kwiatami z karmelu w kolorze flag Polski i Ukrainy, wykonanymi ręcznie przez ucznia,
- 10 szt. petifurek; na 5 były dekoracje z czerwonego i białego żelu, a na pozostałych 5 z żelu niebieskiego i żółtego, co również nawiązywało do flag państwowych.  Wszystkie ciasteczka zostały dodatkowo ozdobione cząstkami wysłodzonych owoców czereśni, moreli i gruszki,
- 9 figurek z marcepana, 3 to Sławek i 3 to Slavko – w narodowych barwach Polski i Ukrainy oraz 3 to piłki futbolowe z napisem EURO nawiązującym do Euro 2012.
- okazały eksponat (o wadze blisko 7 kg) w całości został wykonany z belgijskiej gorzkiej czekolady. Przedstawiał wyciągniętą rękę bramkarza chwytającego piłkę. Rękę zdobiła symboliczna flaga Polski wykonana z biało – czerwonego marcepana. Dodatkową dekorację eksponatu stanowiły kwiaty wykonane z białej czekolady pokryte spożywczymi barwnikami w kolorach flag Polski i Ukrainy.


II miejsce zdobył Łukasz Drzyzga, także uczeń ZSP Nr 2 w Krośnie, odbywający praktykę w Cukierni „Jagusia” pana Jana Deptucha. Nagrodę za II miejsce ufundowała Izba Rzemieślnicza w Rzeszowie.
Łukasz wykonał:
- eksponat z karmelu w kształcie wieńca laurowego symbolizującego zwycięstwo,
- tort w kształcie piłki futbolowej, której powierzchnię pokrywały wielokątne elementy z białej i czarnej masy tichino,
- ciasteczka bankietowe, kolorystycznie odnoszące się do narodowych barwy Polski oraz Ukrainy i wykończone wysłodzonymi owocami i dekorowane czekoladą
- figurki z marcepana przedstawiające maskotki Euro 2012 oraz piłki z flagami Polski i Ukrainy


III miejsce uzyskał Mateusz Pietryka, uczeń Zespołu Szkół Usługowych i Spożywczych w Jaśle. Otrzymał on nagrodę od Cechu Rzemiosł Różnych w Krośnie.
Za podjęcie turniejowego wyzwania, za swój wkład w szlachetną rywalizację o tytuł najlepszego, pozostali uczestnicy też zostali uhonorowani dyplomami i okolicznościowymi upominkami.


Należy zauważyć, że wszyscy mistrzowie i nauczyciele uczestników turnieju otrzymali listy gratulacyjne, a za pierwsze trzy miejsca również pamiątkowe puchary.


Stosownie do regulaminowych uwarunkowań uczniowie Mateusz Niemczyk i Łukasz Drzyzga uzyskali prawo reprezentowania województwa podkarpackiego na Ogólnopolskim Turnieju o tytuł „Najlepszego Ucznia w Zawodzie Cukiernik”, który odbędzie się w kwietniu 2012 roku we Wrocławiu.


W podsumowaniu całości Turnieju głos zabrali Goście. Z-ca Prezydenta Miasta – p. Bronisław Baran pogratulował wszystkim uczestnikom determinacji w dążeniu do uzyskania najwyższego poziomu wyszkolenia zawodowego i zaprezentowania swoich umiejętności nie tylko na turniejowej arenie. Wyraził również podziękowanie dla współorganizatorów turnieju – tj. Wytwórni Ciast i Lodów „SANTOS” p. Marka Bargieła, który jest kolejny już raz głównym i bardzo hojnym sponsorem oraz Zespołowi Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Krośnie.


Gratulacje dla uczestników i podziękowania dla organizatorów wyrazili również: p. Alina Pieniążek – przedstawiciel Kuratorium Oświaty w Rzeszowie i p. Emil Kunysz Przewodniczący Rady Izby Rzemieślniczej w Rzeszowie.


Szczególne podziękowania złożyli uczestnicy Turnieju panu Markowi Bargiełowi za jego ogromne zaangażowanie logistyczne i trudny do przecenienia bezpośredni wkład materialny.


Na zakończenie również p. M. Bargieł wyraził zadowolenie z przebiegu turnieju, ale jednocześnie zwrócił uwagę na zmniejszający się ilościowo udział uczestników turnieju. Zauważył, że jest to niewątpliwie odzwierciedlenie stanu i obecnej sytuacji szkolnictwa zawodowego.


Prawdziwe EURO 2012 dopiero narasta w różnych okolicznościach. W tych słodkich emocjach, związanych z uzyskaniem tytułu najlepszego ucznia w zawodzie cukiernik z EURO 2012 w tle, zbliża się do kwietniowego apogeum we Wrocławiu. Wierzymy w godne reprezentowanie Podkarpacia przez uczniów z Krosna i życzymy uzyskania najwyższych laurów.

Dziennik elektroniczny

idziennik logo

W przypadku braku możliwości zalogowanie się na indywidualne konto iDziennika, proszę zapoznać się z tymi informacjami.

Projekty EFS

Gościmy

Odwiedza nas 229 gości oraz 0 użytkowników.