Święto Komisji Edukacji Narodowej

den 2023W bieżącym roku przypada 250 rocznica powołania Komisji Edukacji Narodowej. Akt powołania Komisji wydał Sejm 14 października 1773 roku, zatwierdzając jednocześnie pierwszy rozbiór Polski. W cieniu narodowej tragedii reforma oświaty była najważniejszym sposobem ratowania państwa.

Powołanie Komisji Edukacji Narodowej było największym osiągnięciem polskiego oświecenia. Stworzyła ona program powszechnego nauczania, który stał się podstawą podobnych systemów w całej Europie.
14 października w rocznicę powołania Komisji Edukacji Narodowej obchodzony jest w Polsce Dzień Edukacji Narodowej, potocznie zwany Dniem Nauczyciela, ale jest to święto wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób związani są z oświatą.

W naszej szkole w tym dniu czcimy nie tylko Święto Edukacji, ale również Patrona szkoły księdza Stanisława Szpetnara, który przez 23 lata związany był z naszym miastem, jako wychowawca wielu pokoleń młodych ludzi przełomu XIX i XX wieku.

Z racji tego święta, jak co roku, uczniowie wraz z Samorządem Uczniowskim przygotowali montaż słowno - muzyczny, pod kierunkiem pani Iwony Milczek - Hejnar, pani Monika Delikat i pani Małgorzaty Mercik.
W programie zaprezentowali się: Natalia Łątka, Emilia Rachwał, Magdalena Marszałek, Wiktoria Godek, Julia Kiełtyka, Natalia Ślęczka, Oliwia Zajdel.
Utwory muzyczne wykonały: Kinga Zajdel, Karolina Fiedeń, Dagmara Nawrocka.
Prezentację przygotował Paweł Cichocki.

Ten dzień był również okazją do wręczenia Nagrody Dyrektora wyróżnionym nauczycielom i pracownikom administracji i obsługi. Wszyscy nauczyciele, Dyrekcja, a także pracownicy administracji i obsługi otrzymali drobne upominki i serdeczne życzenia.

Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy.

opracowała Monika Delikat